BMC Helix. Skuteczne zarządzanie nowoczesną infrastrukturą IT
Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej technologie napędzają biznes i zmieniają sposób funkcjonowania firm. Rozrastające się środowisko IT z jednej strony pomaga w prowadzeniu przedsiębiorstwa, z drugiej jednak wymaga szczególnej uwagi. Zarządzanie nim staje się jednym z priorytetów i gwarantów efektywności firmy, także biznesowej.
Coraz szersza infrastruktura IT, od której uzależnione są procesy biznesowe i funkcjonowanie przedsiębiorstw, sprawia, że zmieniają się także wymagania dotyczące pracy Service Desków. Ilość obowiązków rośnie, powiększa się grono użytkowników usług IT. Działy IT muszą wykonywać swoje zadania jeszcze szybciej. Z pomocą przychodzą im rozwiązania klasy ITSM.
Narzędzia ITSM pomagają organizacjom w zarządzaniu wykorzystaniem usług IT oraz infrastrukturą, która wspiera te usługi. Najczęściej wykorzystywane są w procesach obejmujących zarządzanie incydentami, zgłoszeniami, problemami, zmianami, wiedzą i konfiguracją.
Jednak i rozwiązania ITSM z biegiem czasu się zmieniają. Te, które jeszcze kilka lat temu były standardem i pozwalały pracownikom Service Desków realizować codzienne zadania, dziś już nie nadążają za potrzebami coraz bardziej scyfryzowanych organizacji.
– Firmy muszą przemyśleć, czy dotychczasowe rozwiązania wystarczą im w do tego, by sprawnie, szybko i optymalnie zarządzać rozrastającą się infrastrukturą i usługami IT. W szczególnym momencie są przedsiębiorstwa stosujące na co dzień systemy, które już nie będą rozwijane przez producentów, nie będą zatem dostosowywane do rosnących potrzeb działów IT. Tak będzie choćby w przypadku rozwiązania HP OpenView Service Desk. Organizacje opierające pracę Service Desków na tych systemach powinny teraz z dużą uwagą przyjrzeć się rynkowi ITSM i wybrać rozwiązania, które posłużą im nie tylko dziś, ale i w przyszłości – tłumaczy Krzysztof Andrian, prezes zarządu Concept Data.
Rynek rozwiązań ITSM
A na rynku rozwiązań ITSM dzieje się naprawdę dużo. Jego wartość wzrosła z 1,3 miliarda dolarów w 2010 roku do 6,9 miliarda dolarów w 2020 roku. Wśród narzędzi znajdziemy ponad 400 różnych produktów o różnych funkcjach i poziomach zaawansowania i zautomatyzowania.
1. Podstawowe
Oferują podstawowe funkcje ITSM, takie jak zarządzanie incydentami, zgłoszeniami i zmianami, a także ograniczoną integrację z rozwiązaniami ITOM (IT Operations Management).
2. Średniozaawansowane
Oferują szerokie możliwości ITSM, takie jak zarządzanie konfiguracją, problemami i poziomem usług. Zapewniają też podstawowe funkcje ITOM lub integrują się z rozwiązaniami ITOM innych firm.
3. Zaawansowane
Oferują pełen zakres możliwości ITSM, zapewniają zaawansowaną obsługę przepływu pracy AITSM (czyli optymalizację praktyk ITSM z zastosowaniem sztucznej inteligencji [AI], automatyzacji i analityki). Dają też użytkownikom zintegrowaną, zaawansowaną funkcjonalność ITOM lub integrują się z rozwiązaniami ITOM innych firm.
– Firmy zastanawiające się, które z rozwiązań wybrać, muszą wziąć pod uwagę swoje aktualne potrzeby, plany na przyszłość oraz możliwości systemów. W erze problemów ze znalezieniem doświadczonych pracowników IT warto postawić na rozwiązania, które automatyzują pracę działów IT i wspomagają zespoły w efektywnym i szybkim wykonywaniu obowiązków. Mowa o rozwiązaniach opartych na sztucznej inteligencji czy uczeniu maszynowym. Naszym klientom polecamy w tym obszarze platformę BMC Helix – wyjaśnia Krzysztof Andrian.
Lider w Magicznym Kwadrancie Gartnera
Firma BMC oferuje cztery produkty wspierające pracę Service Desków: BMC Helix ITSM, BMC Helix Remedyforce, FootPrints i TrackIt!. Flagowe rozwiązanie tego producenta, czyli BMC Helix ITSM, oferuje użytkownikom podstawowe funkcje ITSM wzbogacone o integracje z innymi rozwiązaniami BMC ITOM i AITSM. Pomaga zarządzać usługami i operacjami, a działanie systemu opiera się na sztucznej inteligencji.
– To nie przypadek, że BMC Helix od lat wymieniany jest przez Gartnera w gronie liderów na rynku ITSM. To bardzo wszechstronne rozwiązanie, łatwe we wdrożeniu, dostępne w chmurze oraz w modelu on-premises. Znacząco usprawnia pracę działów IT dzięki rozbudowanym funkcjom analitycznym i predykcyjnym – dodaje Krzysztof Andrian.
Mocne strony rozwiązania, docenione przez ekspertów Gartnera:
• Zaawansowane funkcje ITSM: BMC Helix ITSM wspiera potrzeby wysoce dojrzałych organizacji I&O w zakresie realizacji procesów ITSM. Daje im solidną bazą danych zarządzania konfiguracją (CMDB).
• Elastyczność wdrożenia: BMC jest jednym z zaledwie kilku dostawców narzędzi ITSM, którzy dostarczają infrastrukturę opartą na kontenerach, umożliwiając różnorodne opcje wdrożenia zarówno w siedzibie firmy, jak i w chmurze.
• Długoterminowe plany na rozwój: BMC ma solidne i długoterminowe plany rozwoju produktu, obejmujące dalsze dodawanie AI, lepszą integrację rozwiązań, nowe możliwości cyfrowego miejsca pracy i współpracy.
Jak na wdrożeniu BMC Helix ITSM skorzystają działy IT i Service Deski?
Lepsza efektywność pracy:
BMC Helix pozwala na automatyczne grupowanie powiązanych incydentów, co pomaga serwisantom w identyfikacji i nadawaniu priorytetów zgłoszeniom. Zastosowany w rozwiązaniu silnik kognitywny podpowiada przyczyny problemów i rekomenduje sposoby ich rozwiązania, w oparciu o dane historyczne.
Zarządzanie zasobami:
BMC Helix to także ogromne możliwości zarządzania zasobami i konfiguracją usług (SACM), w tym automatyczne rejestrowanie wydajności usług (np. opóźnień i przepustowości). Co ważne, zespoły IT widzą w jednej konsoli wszystkie procesy zarządzania usługami we wszystkich aplikacjach. System pozwala im otrzymywać informacje o incydentach, zarządzać zmianami w usługach IT, budować bazę wiedzy, monitorować usługi IT czy też zarządzać bazą konfiguracji.
Widoczność zasobów IT i relacji:
BMC Helix Discovery pozwala na automatyczne pozyskiwanie informacji o zasobach, które firma ma we własnym data center oraz w chmurach od różnych dostawców. Zapewnia pełen wgląd w wersje oprogramowania, pamięci masowe, urządzenia sieciowe oraz relacje między nimi.
Dobre rozwiązania ITSM są dziś niezbędne do skutecznego zarządzania infrastrukturą i usługami IT w przedsiębiorstwie. Nowoczesne narzędzia, oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, są w stanie wesprzeć działy IT, zautomatyzować ich pracę i dać managerom wgląd we wszystko, co dzieje się w środowisku IT firmy. A to podstawa do efektywnego działania coraz bardziej scyfryzowanych przedsiębiorstw.
Więcej o zarządzaniu infrastrukturą IT:
3 wyzwania Service Desków. Jak wesprzeć działy IT, pracowników i klientów?
Infrastruktura IT pod ciągłym nadzorem, czyli 5 korzyści z wdrożenia BMC Discovery
Kontakt
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Prosimy o kontakt telefoniczny.
Nasze biuro
Adres rejestracyjny firmy:
Concept Data SA
ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa
office: +48 22 6887373
NIP: 701-055-33-94
KRS: 0000984497
Biuro przy Chłodnej
ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa